World of Tanks’taki ağır tanklar içinde çok çeşitli savaş makineleri sayılabilir: Oldukça ağır, nüfuz edilemez ve sağlam zırhlı canavarlardan yüksek hareket kabiliyeti ve daha hafif araçlara benzer bir takım nitelikleri olan hızlı destek araçlarına kadar. Netice itibariyle, bu devler savaş meydanında farklı roller üstlenebilirler.

Dayanıklı ve zırhlı ağır tanklar, ekip için genellikle saldırının öncüsü ve savunmanın ilk hattı konumundadır. Düşman araçlarıyla ilk karşılaşan ve savaşın kaderini çizen araçlar bunlardır. Görevleri, dizilişe bağlı olarak, cepheyi yarmak veya düşmanı zapt etmektir. Ağır tanklarla oynarken adımlarınızı yumuşakça atmanız ve birkaç hamle sonrasını planlamanız gerekir; çünkü yüksek hızın ve çabucak yeniden pozisyon almanın bu araçların güçlü yanları arasında olduğu söylenemez.

Taarruz ağır tankları, geniş bir tercih yelpazesi sunar: Cephe saldırılarında müttefiklere cesaret verirler veya orta tanklarla birlikte kanat kuşatmasına kalkarlar. Savaşın en başından haritadaki hakim noktaları ele geçirip tuttukları da sıkça görülür.

Kalın zırhlarına rağmen tüm ağır tankların zayıf noktaları olduğunu unutmayın. Dikkatli olun, açık ve işlek bölgelerden kaçının. Bu devler bile çapraz ateş altında uzun süre dayanamaz. Siper pozisyonlarını ve müttefik desteğini kullanarak hayatta kalın ve ekibinizin savaşı kazanmasına yardım edin.