World of Tanks’ta ilk sürdüğünüz araçlar I. Seviye hafif tanklardır. Bu araçlar sayesinde birçok yeni beceri kazanabilir ve çok faydalı deneyim elde edebilirsiniz. Tank çaylakları, bu türden bir araçla sürüşü, ateş etmeyi, avantajlı bir pozisyon bulmayı ve müttefikleriyle işbirliği yapmayı öğrenir.

Teknoloji Ağacında ilerledikçe daha yüksek Seviyeden hafif tanklarla tanışırsınız. Bunlar, ağır zırh ve güçlü toplardan feragat ederek hız ve manevra yeteneği kazanmıştır. Hafif tanklar, ekibin gözü kulağıdır. Gözcülük ve keşif için ideal araçlardır.

Savaşın ilk anları, düşmanların tespit edilerek stratejik saldırı ve savunma alanlarının belirlenmesi açısından kritik önem arz eder. Hafif tankların motorlarını çalıştırır çalıştırmaz derhâl düşman üssüne yöneldiklerini görebilirsiniz. Bu cüretkâr saldırı, çoğu zaman gözcünün ekibine hiçbir fayda sağlayamadan çabucak imha edilmesiyle son bulur. Fakat araçların haritanın farklı bölgelerinde beklenmedik şekilde ortaya çıkarak sergiledikleri gözdağı taktikleri, çok daha etkili olabilir. Diğer bir popüler teknik de “pasif gözcülük” denilen tekniktir. Bu teknikte, haritanın ortasındaki sık bir çalılığın içinde veya ulaşılması zor bir noktada mevzilenen araç, hedefleri müttefikleri için tespit eder.

Hafif tanklar ne kadar uzun süre hayatta kalırsa, ekipleri için o kadar faydalı olurlar. Sabrın ve farkındalığın ödülü, düşman üssünü ele geçirmek için yapılan etkili bir hamle veya topçu bataryasının imhası olabilir. Hafif tanklar, arka kısımları hafif tankların zayıf silah donanımına karşı bile hassas olan tank avcılarını da avlayabilir.

Gördüğünüz gibi, hafif tank rolü oldukça özeldir ve etkisi harita türüyle birlikte ekip üyelerine bağlıdır fakat eğlenceli ve zorlu oynanışından ötürü hayranlarını ve beğenenlerini asla kaybetmeyecektir.